شنبه 2 تیر 1403

شیطان شناسی؛ شناخت با رویکردی راهبردی و سیستمی

جلد شیطان شناسی

رسالت انسان، عبودیت همراه با معرفت است و انسان عهدی با خدا بسته که بر عبودیتش پایدار باشد. خداوند این انسان را مختار آفریده؛ و وعد و وعیدش داده و این انسانِ مکلفِ و مختار باید عبودیتش را به اثبات برساند! زیرا صرف ادعای لفظی انسان مبنی بر پذیرش عبودیت حق، مقبول نیست. برای همین است که راه سیر به سوی حق و محقق سازی رسالت انسان، هرگز بدون مانع و امتحان نبوده است.

در این مسیر، انسان دارای دو دسته مانع درونی و بیرونی هست؛ خطرناک‌ترین مانع درونی انسان «نفس انسان» و اصلی‌ترین مانع بیرونی انسان «شیطان» است و پیوند نامبارک دشمن درونی (نفس) و دشمن بیرونی (شیطان) است که انسان را به خاک مذلت می‌کشاند؛ اما اگر بپذیریم «شیطان» اصلی‌ترین مانع بیرونی انسان و ابزار امتحان الهی است، موارد زیر موضوعیت می‌یابند:

شیطان دشمن آشکار انسان است و جنگ بین او و انسان یک واقعیت است. شروع جنگ از طرف شیطان بوده و هم او بوده که درخواست جنگ را داده و اذن آن را حضرت حق و اعلی! امکان آتش‌بس هم وجود ندارد؛ الا یک راه و آن پذیرش ولایت شیطان و تبعیت محض از او و نهایتاً ورود در آتش است!

در این میان، انسانِ مکلفِ مختار دو راه دارد؛ یا اینکه مؤمنانه با شیطان مقابله کند و یا ناسپاسانه در برابر شیطان تسلیم شود! اما انسان مؤمن برای مقابله هوشمندانه با شیطان، اولاً باید او را خوب بشناسد و ثانیاً برای مواجهه با شیطان دارای طرح و برنامه باشد.

بنابراین نیاز به شیطان شناسی داریم، زیرا شناخت دشمن مقدمه مقابله با اوست؛ و این همان استدلال ما برای تدوین این متن است. پس از شیطان شناسی، نوبت به بررسی مدل‌های شیطان ستیزی و مقابله با این موجود پلید و یاران خبیثش در دنیای امروز و طاغوت‌ها می‌رسد که تدوین آن را به متنی دیگر ارجاع می‌دهیم.

در متن حاضر از منظر ادبیات «برنامه‌ریزی راهبردی» و با «نگاهی سیستمی» و «از زاویه نگاه شخص ابلیس» به موضوع شیطان شناسی نگریسته‌ایم؛ تا با شبیه‌سازی اندیشه‌ای، ماهیتی و رفتاری ابلیس و شرائط محیطی مورد عمل او، بتوانیم به مدل‌های تهاجمی، روش‌ها، تکنیک‌ها و ابزارهایش اشرافی دقیق پیدا کنیم. بدین ترتیب شاه کلید مقابله با ابلیس را در اختیار خواننده قرار دهیم تا بتواند برای هر فن او بدلی داشته باشد.

هدف ما در این متن عریان سازی شیطان است و می‌خواهیم او را از پرده فریب و خیال و اوهام خارج نماییم تا او را خوب «بشناسیم»، «دشمن بدانیم» و «دشمن بگیریم».

شیطان شناسی؛ شناخت با رویکردی راهبردی و سیستمی
علی ماهرالنقش
سرشناسه:ماهرالنقش، علی، ‏‫۱۳۴۲ – ‏
‏عنوان و نام پديدآور:شیطان‌شناسی: شناخت با رویکردی راهبردی و سیستمی/علی ماهرالنقش.
‏مشخصات نشر:اصفهان: حدیث راه عشق، ‏‫۱۴۰۰.
‏مشخصات ظاهری:‏‫۵۱۱ص.: جدول.
‏شابک:978-622-6120-21-0
‏وضعیت فهرست نویسی:فیپا
‏یادداشت:کتابنامه.
‏موضوع:شیطان — Devil
شیطان — جنبه‌های قرآنی
Devil — Islam — Qur’anic teaching
شیطان — احادیث — Devil — Hadiths
‏رده بندی کنگره:BP226/1
‏رده بندی دیویی:۲۹۷/۴۶۷
‏شماره کتابشناسی ملی:۸۵۵۷۰۷۰
‏اطلاعات رکورد کتابشناسی:فیپا
نوبت چاپ: اول / پاییز 1400 قیمت: 255000 تومان تلفن مرکز پخش: 3165543-0913  | شماره پیامک: 10009133165543 نشانی: اصفهان، خیابان آیه‌الله کاشانی، نبش خیابان میرداماد، طبقه فوقانی، کانون پیوند مهر
تمامی حقوق این اثر محفوظ است. تکثیر یا تولید مجدد آن کلاً یا جزئاً به هر شکل اعم از چاپ، فتوکپی، اسکن، صوت، تصویر یا انتشار الکترونیک بدون اجازه مکتوب از مؤلف ممنوع است.

همچنین ببینید

روش‌های عمومی مقابله با حملات از چهار سمت شیطان

1-    روش‌های مقابله (عمومی) با حملات شیطان از چهار سمت علاوه بر روش‌های (تاکتیک‌های) مقابله‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *