جمعه 24 فروردین 1403

ایجاد قرارگاه جنگ نرم برای تبیین سبک زندگی اسلامی

 

استاندار اصفهان در برنامه رادیویی صدای شهر:شهر اسلامی از استانداردهای دینی الهام گرفته است
90/10/13

 استاندار اصفهان گفت: شهر اسلامی شهری است که متناسب با نگاه و معرفت اسلامی باشد و مطابق با معیارهای دینی و ملهم‌ از استانداردهای اسلامی در روابط و فضایی که زندگی می‌کند، ایجاد شود

به گزارش روابط عمومي استانداري اصفهان علیرضا ذاکر اصفهانی با حضور در برنامه زنده رادیویی صدای شهر در ارتباط با شهر اسلامی اظهار داشت: شهر اسلامی شهری است که متناسب با نگاه و معرفت اسلامی باشد و مطابق با معیارهای دینی و ملهم‌ از استانداردهای اسلامی در روابط و فضایی که زندگی می‌کند، ایجاد شود.
وی افزود: انسان در چهارچوبی‌ که زندگی می‌کند استاندارهایی‌ را دارد که درون آن فکر می‌کند و مطابق آن عمل می‌کند.
استاندار اصفهان شهر اسلامی را شهری مطابق استاندارهای‌ دینی دانست و تصریح کرد: شهر اسلامی در معنای عام به این معناست که در آن انسان‌ها از پلیدی و اعمال شیطانی دور شوند و در آن زندگی پاک و به دور از پلیدی در اولویت قرار دارد و هدف آن نزدیک شدن انسان‌ها به خداست.
رعایت قواعد و شاخصه‌های نظام توحیدی از شاخصه‌های شهر اسلامی است
وی رعایت قواعد و شاخصه‌های نظام توحیدی را از دیگر شاخصه‌های شهر اسلامی عنوان کرد و بیان داشت: مدت‌هاست نگاه بشر به جامعه‌ای مدرن و غرب گراست‌ و در شرایطی که در آن زیست می‌کنیم شاید خواستگاه مطلوب برخی از روابط اجتماعی است.
ذاکر اصفهانی با تاکید بر این که در دیدگاه اسلامی حیات زندگی انسان عمدتا در اولویت بوده است، ادامه داد: از نظر اسلام شرایط زندگی در این دنیا باید مطلوب نفس انسان باشد و با توجه به اقبال انسان‌ها تعریف شده باشد و همین از مطلوب‌ترین شرایط داشتن یک شهر اسلامی است.
وی اضافه کرد: شهر اسلامی شهری است که در پی ترسیم روابط انسان با خدا، دیگر انسان‌ها و طبیعت شکل گرفته باشد و در حال حاضر باید جامعه مدرن را با این ساز و کارها سازش دهیم.
استاندار اصفهان با تاکید بر این که در شهر اسلامی باید بسترسازی‌های لازم در راستای اسلامی ساختن همه ابعاد جامعه اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی صورت پذیرد، افزود: همچنین فضای فیزیکی شهر نیز باید با در نظر گرفتن معماری‌های اسلامی شکل داده شود.
نرم افزار شهر اسلامی در اصفهان تولید شده است
وی سیمای ظاهری شهر اصفهان را بسیار نزدیک به شکل فیزیکی یک شهر اسلامی دانست و تصریح کرد: شهر اصفهان صرف نظر از جنبه‌های زیبا شناسی‌ که دارد دارای مناره‌ها و گنبدهای‌ فیروزه‌ای که است که فضای معنوی خاصی را به این شهر بخشیده است.
ذاکر اصفهانی تهیه نرم‌افزارهای ایجاد شهر اسلامی از جمله مهم‌ترین اقدامات انجام شده برای ایجاد یک این شهر در اصفهان عنوان کرد و بیان داشت: برای ایجاد شهر اسلامی نیاز به بسترسازی‌های نرم افزاری لازم است که خوشبختانه در حال حاضر این کار در اصفهان تحقق یافته است.
استفاده از الگوهای اسلامی در معماری های نوین
وی به کار بردن الگوهای کاربردی برای شهر اسلامی در معماری‌های نوین را یکی از اصلی‌ترین مباحث در نظر گرفته شده برای ایجاد یک شهر اسلامی در اصفهان عنوان کرد و افزود: باید شاخص‌هایی را تعریف کنیم که بتوانیم از ویژگی‌های معماری اسلامی در فناوری‌های نوین در ساختمان‌سازی استفاده کنیم.
استاندار اصفهان ایجاد قرارگاه جنگ نرم در استانداری اصفهان را فرصتی مناسب برای تبیین چگونگی ایجاد فضا برای شیوه زیست اسلامی دانست و تصریح کرد: دنیای ملهم‌ از بسترهای‌ مشخص سبک زندگی باید مبتنی بر بناهای فکری باشد و همه باید در متن نظام سیاسی برای ایجاد چنین شهری اقدامات لازم را انجام دهند.
وی با تاکید بر این که متاسفانه در ساخت‌های جدید در شهر اصفهان شاخص‌های معماری اسلامی دیده نمی‌شود، ادامه داد: مدل غربی عمدتا توسعه را در نظر دارد و بیشتر جنبه‌های مادی و توسعه سخت افزاری را در راس برنامه‌های خود قرار داده است و این در حالی است که در شهر اسلامی بیشتر به توسعه نرم‌فزاری شهر اسلامی توجه می‌شود.
برای مقابله با آلاینده ها اقدام مناسبی صورت نگرفته است
ذاکر اصفهانی در ادامه برنامه‌ریزی‌های نا مناسب را دلیل اصلی افزایش آلاینده‌های شهر دانست و گفت: آلاینده‌های ارگان‌هایی مانند پالایشگاه‌ و نیروگاه‌ها در شهر اصفهان مشکلاتی را به وجود آوردند که متاسفانه هنوز راه حل مناسبی برای مقابله با آنها تعریف نشده است

استانداری اصفهان

http://www.ostan-es.ir/?ModuleId=11144&id=8387

 

 

 

همچنین ببینید

سخنان حکیمانه به روز شد

سخنان حکیمانه به روز شد 1402/05/21

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *