شنبه 8 مهر 1402

کتاب شیطان شناسی؛ شناخت با رویکردی راهبردی و سیستمی

شیطان شناسی؛ شناخت با رویکردی راهبردی و سیستمی
Satanology; A Strategic and Systematic Approach

رسالت انسان، عبودیت همراه با معرفت است و انسان عهدی با خدا بسته که بر عبودیتش پایدار باشد. خداوند این انسان را مختار آفریده؛ و وعد و وعیدش داده و این انسانِ مکلفِ و مختار باید عبودیتش را به اثبات برساند! زیرا صرف ادعای لفظی انسان مبنی بر پذیرش عبودیت حق، مقبول نیست. برای همین است که راه سیر به سوی حق و محقق سازی رسالت انسان، هرگز بدون مانع و امتحان نبوده است.

در این مسیر، انسان دارای دو دسته مانع درونی و بیرونی هست؛ خطرناک‌ترین مانع درونی انسان «نفس انسان» و اصلی‌ترین مانع بیرونی انسان «شیطان» است و پیوند نامبارک دشمن درونی (نفس) و دشمن بیرونی (شیطان) است که انسان را به خاک مذلت می‌کشاند؛ اما اگر بپذیریم «شیطان» اصلی‌ترین مانع بیرونی انسان و ابزار امتحان الهی است، موارد زیر موضوعیت می‌یابند:

شیطان دشمن آشکار انسان است و جنگ بین او و انسان یک واقعیت است. شروع جنگ از طرف شیطان بوده و هم او بوده که درخواست جنگ را داده و اذن آن را حضرت حق و اعلی! امکان آتش‌بس هم وجود ندارد؛ الا یک راه و آن پذیرش ولایت شیطان و تبعیت محض از او و نهایتاً ورود در آتش است!

در این میان، انسانِ مکلفِ مختار دو راه دارد؛ یا اینکه مؤمنانه با شیطان مقابله کند و یا ناسپاسانه در برابر شیطان تسلیم شود! اما انسان مؤمن برای مقابله هوشمندانه با شیطان، اولاً باید او را خوب بشناسد و ثانیاً برای مواجهه با شیطان دارای طرح و برنامه باشد.

بنابراین نیاز به شیطان شناسی داریم، زیرا شناخت دشمن مقدمه مقابله با اوست؛ و این همان استدلال ما برای تدوین این متن است. پس از شیطان شناسی، نوبت به بررسی مدل‌های شیطان ستیزی و مقابله با این موجود پلید و یاران خبیثش در دنیای امروز و طاغوت‌ها می‌رسد که تدوین آن را به متنی دیگر ارجاع می‌دهیم.

در متن حاضر از منظر ادبیات «برنامه‌ریزی راهبردی» و با «نگاهی سیستمی» و «از زاویه نگاه شخص ابلیس» به موضوع شیطان شناسی نگریسته‌ایم؛ تا با شبیه‌سازی اندیشه‌ای، ماهیتی و رفتاری ابلیس و شرائط محیطی مورد عمل او، بتوانیم به مدل‌های تهاجمی، روش‌ها، تکنیک‌ها و ابزارهایش اشرافی دقیق پیدا کنیم. بدین ترتیب شاه کلید مقابله با ابلیس را در اختیار خواننده قرار دهیم تا بتواند برای هر فن او بدلی داشته باشد.

هدف ما در این متن عریان سازی شیطان است و می‌خواهیم او را از پرده فریب و خیال و اوهام خارج نماییم تا او را خوب «بشناسیم»، «دشمن بدانیم» و «دشمن بگیریم».


مشخصات کتاب

نام کتاب: شیطان شناسی؛ شناخت با رویکردی راهبردی و سیستمی

نویسنده: علی ماهرالنقش

ناشر: حدیث راه عشق

نوبت چاپ: اول / 1400

تیراژ: 300 نسخه

چاپ: اول

شابک: …………………..

قیمت: 255000 تومان

مرکز پخش:

کتاب شیطان شناسی
کتاب شیطان شناسی

همچنین ببینید

شکاف طبقاتی

به بهانه اعتراضات و اغتشاشات 1401: شکاف طبقاتی یکی از علل اعتراضات

اعتراضات و اغتشاشات در کشورمان موضوعی است که با موجی بطئی و با تواتر دو …