چهارشنبه 15 آذر 1402

کتاب شبیه سازی بحران

کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی طبیعی و سیاسی آن و نیز بروز و ظهور انقلاب اسلامی در آن، در معرض تهدیدات جدّی طبیعی و بشرساز قرار دارد.

در چنین اوضاعی عقل حکم می کند که برای این تهدیدات، و بحران های احتمالی ناشی از آن ها، تدابیر لازم را از قبل اندیشید. چرا که در زمان بروز و ظهور بحران به دلیل حساسیت بالا و فرصت های بسیار کوتاه، وقتی برای فکر کردن وجود ندارد و فقط باید عمل کرد! البته بدیهی است که این بدین معنا نیست که باید بدون فکر عمل نمود! بلکه باید بر اساس الگویی علمی؛ تفکّرها و تدبیرها را قبل از بروز بحران نمود، آن ها را تبدیل به دستورالعمل و شیوه نامه کرد، بر آن اساس تمرین و تکرار مستمر داشت؛ و آن  گاه در زمان بروز بحران فقط بر اساس شرایط شبیه سازی شده قبلی، عمل نمود.

پس موضوع مدیریت بحران نه یک کار جنبی، فرعی و مقطعی؛ بلکه کاری است دقیقاً در راستای مأموریت های اصلی هر سازمانی، که می بایست برای آن برنامه ریزی و تدبیر نمود. به عبارتی تدابیر حوزه مدیریت بحران جزیی از عملکرد روزمره یک مدیر عالی، ارشد یا میانی به حساب می آید.

مخاطبین این کتاب مدیران و کارشناسان عالی، ارشد و میانی در همه سازمان‌‌های عمومی، دولتی و خصوصی مانند وزارتخانه‌‌ها، بانک‌‌ها، بیمه‌‌ها، شرکت‌‌ها، شهرداری‌‌ها، کارخانجات، مؤسسات، نهـادها، نیروهای نظامی و انتظامی؛ و در سطوح منطقه‌‌ای، ملّی، استانی و شهرستانی که موضوع مدیریت بحران برایشان دارای اولویت است؛ و نیز دانشجویان رشته های مرتبط با موضوع مدیریت بحران و پدافند غیر عامل هستند.

در این کتاب سعی شده تا بر اساس تجربیات علمی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی  نویسنده، مدلی عملیاتی برای شبیه سازی شرایط احتمالی بحران و تدوین برنامه های کوتاه مدّت، میان مدّت و بلندمدّت مورد نیاز سازمان، ارائه گردد؛ تا بلکه بتواند کمکی مختصر از عبور از وضعیت نابسامان و بحران زده مدیریت بحران و پدافند غیر عامل کشور باشد.

در این کتاب بر موضوعاتی از جمله مبانی بحران، شبیه سازی بحران، مدیریت بحران، شبیه سازی، crisis simulation، simulation، crisis management بحث می شود.


مشخصات کتاب:

‏سرشناسه:ماهرالنقش، علی، ‏‫۱۳۴۲ – ‏
‏عنوان و نام پديدآور:شبیه‌سازی بحران : الگوی تدوین سند نظام جامع مدیریت بحران سازمان ( با تامّلی بر تکنیک سناریونویسی در بحران)/علی ماهرالنقش.
‏مشخصات نشر:اصفهان: جهاد دانشگاهی، واحد صنعتی اصفهان‏‫، ۱۳۹۲.
‏مشخصات ظاهری:۱ج.
‏شابک:6-59-5151-600-978
‏وضعیت فهرست‌نویسی:فیپا
‏موضوع:مدیریت بحران
‏شناسه افزوده:جهاد دانشگاهی. واحد صنعتی اصفهان
‏رده بندی کنگره:HD۴۹‏/2 ش۲م۱۳۹۲
‏رده بندی دیویی:‏‫۶۵۸/۴۰۵۶
‏شماره کتابشناسی ملی: ۳۲۸۱۶۹۳

نام كتاب: شبیه‌سازی بحرانمدير توليد: غلامرضا قجاوند
تأليف: مهندس علی ماهرالنقشناظر فنی: محمد احمدي
ارزیاب علمی: دکتر علی صنایعیصفحه‌آرایی:طاهره رشیدی
ناشر: جهاددانشگاهي واحد صنعتي اصفهان ـ  مركز انتشاراتطراح جلد: محمدعلی نریمانی
نوبت چاپ: دوم
تاريخ نشر: 1394
شمارگان: 1000 جلد
تعداد صفحات: 216
لیتوگرافی:  پارسا
چاپ: پرتو
صحافي: سید 
قيمت          : 250000ریال 
     
کتاب شبیه سازی بحران
کتاب شبیه سازی بحران

 

 

همچنین ببینید

مدل‌های آسیب‌شناسی

رسول اکرم که درود و صلوات خداوند بر او و خاندانشان باد می‌فرمایند: «حاسِبوا أنْفُسَكُم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *