پنج‌شنبه 20 مرداد 1401

آیا بایکوت خبری موضوع قرارگاه فرهنگ توسط صدا و سیما درست است؟

برای پاسخ منصفانه به این سوال دو مقدّمه باید ذکر شود.

مقدّمه یک: رسالت رسانه ها به طور کلی و رسانه ملی به صورت خاص، در سند راهبردی این رسانه تدوین شده و در مطالبات مقام معظّم رهبری (مدظلّه العالی) نیز بیان گردیده است. از جمله این موارد، فرهنگ سازی، سیاست سازی[۱]، زمینه سازی، بررسی و رفع موانع و چالش های اجتماعی، مطالبه گری و پرسشگری، هدایت و فضاسازی روانی جامعه برای حرکت به سمت رشد و تعالی در ابعاد گوناگون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و …، ارتقاء معرفت دینی و ایمان دینی جامعه، تقویت مدیریت اجرایی کشور، برخورد علاج ‏جویانه و دلسوزانه با مسائل و مشکلات کشور و …  است.

مقدّمه دو: اهمیت موضوع فرهنگ برای هر کشوری زیاد است و برای کشوری که اساس و مبنایش اسلامی است، بسیار زیادتر. این فرهنگ سال هاست مورد هجمه دشمنانش قرار گرفته و مطالبه همگانی؛ از رهبری تا نخبگان فرهنگی و پیکره عمومی جامعه این است که با این حملات مدیریت شده، مدیریتی هم گرا و هم افزا صورت پذیرد. مطلبی که در قالب ایجاد قرارگاه فرهنگ تحقّق می یابد.

………………………………

امّا،

اگر عملکرد صدا و سیما را در امر فرهنگ سازی، سیاست سازی، زمینه سازی، مطالبه گری و پرسشگری، تقویت مدیریت اجرایی کشور، برخورد علاج ‏جویانه و دلسوزانه با مسائل و مشکلات مدیریت فرهنگ کشور و خاصاً ایجاد قرارگاه فرهنگ بررسی نماییم، آن وقت است که برای چنین امر مهمی چند سوال کلیدی به ذهن متبادر می گردد.

۱-    مگر موضوع ایجاد قرارگاه فرهنگ کشور از هشت سال پیش توسط رهبری مطالبه نشده است؟[۲]

۲-    مگر رهبری بر عملیاتی کردن این امر تأکیدات مکرر ننموده اند؟[۳]

۳-    مگر رسالت صدا و سیما در امر ایجاد قرارگاه فرهنگ، سیاست سازی، فرهنگ سازی، زمینه سازی، مطالبه گری و پرسشگری نیست؟

۴-    آیا اهمیت مدیریت جامع فرهنگ در کشور کمتر وجود چاله چوله ها در خیابان های کشور است، که مکرراً توسط صدا و سیما پیگیری می شود؟ (که البته باید پیگیری شود)

۵-    آیا اولویت فرهنگ در صدا سیما، پرداختن به لایه های دست چندم فرهنگ مانند سینما، تئاتر، … است (که برایش برنامه های اختصاصی طولانی تهیه می شود)، و یا توجه به ریشه و علت العلل چالش های فرهنگی کشور، که همانا ضعف جدی در مدیریت جامع فرهنگ است؟

………………………………

پس

۱-    مسئولان صدا و سیما اعلام نمایند طی هشت سال گذشته چند دقیقه بر روی موضوع ایجاد مدیریت جامع فرهنگ و قرارگاه فرهنگ تولید محتوا، برنامه و اجرا داشته اند؟

۲-    چند بار از مسئولان عالی فرهنگ کشور این امر را مطالبه نموده اند؟

۳-    چند مناظره را به امر مطالبات رهبری درباره قرارگاه فرهنگ و مدیریت جامع فرهنگ اختصاص داده اند؟

۴-    آیا موضوع مدیریت جامع فرهنگ و قرارگاه فرهنگ در بایکوت خبری صدا و سیما قرار گرفته و یا سهواً و غفلتاً فراموش شده است؟

۵-    اگر بایکوت خبری است، چرا هست؟

۶-    اگر سهو و غفلت بوده است، پس چگونه و کی قرار است این موضوع بسیار مهم در لیست محورهای اولویت دار صدا و سیما قرار گیرد؟

۷-    ………..

 ………………………………….

من که سوادش را ندارم، شما بگویید.

همچنین ببینید

نقدی بر تصمیم اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر حذف اعضای حقوقی‌اش

به نقل از جامعه خبری تحلیلی الف علی ماهرالنقش بر اساس شنیده‌های مورد وثوق، شورای …

یک نظر

  1. Thanks for cntoributing. It’s helped me understand the issues.