شنبه 11 آذر 1402

ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در امور پدافند غیرعامل

رهبر انقلاب اسلامي سياست‌هاي كلي نظام در امور «پدافند غيرعامل» را ابلاغ كردند. (29/11/89 )

پيش‌نويس اين سياست‌ها پيش از اين در مجمع تشخيص مصلحت نظام تهيه و به محضر حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تقديم شده بود.

متن كامل اين سياست‌هاي ابلاغي كه به عنوان راهنماي دستگاه‌هاي اجرايي، تقنيني و نظارتي، خط مشي و جهت‌گيري نظام را در بخش مذكور تعيين مي‌كند، به شرح زير است:

1- تأكيد بر پدافند غيرعامل كه عبارت است از مجموعه اقدامات غيرمسلحانه كه موجب افزايش بازدارندگي، كاهش آسيب پذيري، تداوم فعاليت‌هاي ضروري، ارتقاء پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات و اقدامات نظامي دشمن مي‌گردد.

2- رعايت اصول و ضوابط پدافند غيرعامل از قبيل انتخاب عرصه ايمن، پراكنده‌سازي يا تجميع حسب مورد، حساسيت‌زدايي، اختفاء، استتار، فريب دشمن و ايمن سازي نسبت به مراكز جمعيتي و حائز اهميت بويژه در طرح­هاي آمايش سرزميني و طرح هاي توسعه آينده كشور.

3- طبقه‌بندي مراكز، اماكن و تأسيسات حائز اهميت به حياتي، حساس و مهم و روزآمدكردن آن در صورت لزوم.

4- تهيه و اجراي طرح‌هاي پدافند غيرعامل (با رعايت اصل هزينه – فايده) در مورد مراكز، اماكن و تاسيسات حائز اهميت (نظامي و غيرنظامي) موجود و در دست اجراء بر اساس اولويت‌بندي و امكانات حداكثر تا پايان برنامه ششم و تأمين اعتبار مورد نياز.

5- تهيه طرح جامع پدافند غيرعامل در برابر سلاح­هاي غيرمتعارف نظير هسته‌­اي، ميكروبي و شيميايي.

6- دو يا چندمنظوره كردن مستحدثات، تأسيسات و شبكه‌هاي ارتباطي و مواصلاتي در جهت بهره‌گيري پدافندي از طرح­هاي عمراني و بويژه در مناطق مرزي و حساس كشور.

7- فرهنگ سازي و آموزش عمومي در زمينه به كارگيري اصول و ضوابط پدافند غيرعامل در بخش دولتي و غيردولتي، پيش­‌بيني مواد درسي در سطوح مختلف آموزشي و توسعه تحقيقات در زمينه پدافند غيرعامل.

8- رعايت طبقه­‌بندي اطلاعات طرح­هاي پدافند غيرعامل.

9- ممانعت از ايجاد تأسيسات پرخطر در مراكز جمعيتي و بيرون بردن اين­گونه تأسيسات از شهرها و پيش­بيني تمهيدات ايمني براي آن دسته از تأسيساتي كه وجود آنها الزامي است و ممانعت از ايجاد مراكز جمعيتي در اطراف تأسيسات پرخطر با تعيين حريم لازم.

10- حمايت لازم از توسعه فناوري و صنايع مرتبط مورد نياز كشور در پدافند غيرعامل با تأكيد بر طراحي و توليد داخلي.

11- به كارگيري اصول و ضوابط پدافند غيرعامل در مقابله با تهديدات نرم­‌افزاري و الكترونيكي و ساير تهديدات جديد دشمن به منظور حفظ و صيانت شبكه­هاي اطلاع‌­رساني، مخابراتي و رايانه‌­اي.

12- پيش­ بيني ساز و كار لازم براي تهيه طرح ­هاي مشترك ايمن­سازي و ايجاد هماهنگي در ساير طرح­ها و برنامه­‌ها و مديريت نهادهاي مسئول، در دو حوزه پدافند غيرعامل و حوادث غيرمترقبه در جهت هم‌­افزايي و كاهش هزينه‌ها.

13- ايجاد مركزي براي تدوين طراحي، برنامه‌­ريزي و تصويب اصول و ضوابط، استانداردها، معيارها، مقررات و آيين نامه­هاي فني پدافند غيرعامل و پيگيري و نظارت بر اعمال آنها.

——————————————-

منبع:

http://www.hvm.ir/print.asp?id=31800

همچنین ببینید

الگوگیری از نحوه جنگ عقاب و مار

جایی خواندم که یک عقاب هرگز روی زمین با هیچ ماری درگیر نمی‌شود، بلکه آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *