چهارشنبه 17 خرداد 1402

آیا اولویت شورای عالی انقلاب فرهنگی اسباب بازی است؟

 

در خبری آمده بود که:[1] «در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به رياست دکتر احمدي نژاد صورت گرفت؛ بررسي آسيب هاي فرهنگي و اجتماعي کشور در حوزه نوشت‌افزار، لوازم‌التحرير و اسباب بازي: در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي که شامگاه امروز (سه شنبه) به رياست دکتر محمود احمدي نژاد برگزار شد، …… در ادامه اين جلسه در حوزه مهندسي فرهنگي و رسيدگي به آسيب هاي فرهنگي و اجتماعي، وضعيت نوشت‌افزار، لوازم‌التحرير و اسباب بازي در كشور به منظور ارتقاء وضعيت توليد اين محصولات به لحاظ كمي و كيفي و رويكردهاي منطبق با ارزش‌ها و معيارهاي فرهنگي و اخلاقي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

همچنين در اين جلسه درباره ساماندهي توليد نوشت افزار و اسباب بازي و ضابطه مند نمودن واردات اين محصولات و نيز تقويت مجموعه هاي توليدي که نسبت به رعايت معيارهاي فرهنگي و اخلاقي در توليدات خود دغدغه دارند، پيشنهاداتي ارائه و بررسي شد.

در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي مقرر گرديد بنيادي براي نظارت، برنامه ريزي، حمايت و هدايت ساخت و توليد اسباب بازي و به کارگيري نمادهاي منطبق با معيارهاي فرهنگي و اخلاقي در نوشت افزار تشکيل شود که تدوين اساسنامه و تعيين حدود وظايف، مسووليت ها و اختيارات آن به جلسه آينده شوراي عالي انقلاب فرهنگي موکول شد.»

برایم سوالی مطرح شد. درست است که موضوع نوشت افزار و اسباب بازی امروز به عنوان یکی از ابزارهای رسانه ای برای انتقال فرهنگ استفاده می شود، و باید به آن توجه جدی نمود؛ ولی

1-     آیا این کار وظیفه و اولویت شورای عالی انقلاب فرهنگی است و یا مثلاً شورای فرهنگ عمومی؟

2-     آیا مگر در سال 1377 همین شورای عالی انقلاب فرهنگی، در جلسه شماره 422 مورخ77/4/16 خود اساسنامه شورای نظارت بر اسباب بازی را به تصویب نرسانده است؟ [2]. حالا آیا قرار است دوباره شورای دیگری تشکیل شود؟! (دانلود اساسنامه مصوب شورای عالی)

3-     آیا اولویت دار ترین موضوع فرهنگ کشور برای این جلسه، موضوع ساماندهي توليد نوشت افزار و اسباب بازي بوده است؟ آیا موضوعاتی مانند موارد زیر اولویت بیشتری نداشته اند؟

– راه اندازی قرارگاه فرهنگ کشور
– راه اندازی نظام رصدی فرهنگ کشور
– اصلاح نظام برنامه ریزی فرهنگ کشور
–  …

پیشنهاد موکّد به مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی، فقط یک کلمه،

توجّه به اولویت ها نمایید.


[1] http://www.president.ir/fa/41888

   شناسه خبر: 41888 – سه‌شنبه 28 شهريور 1391 – 20:48   –  محمدسعید نجفی مقدم

[2] http://www.iranculture.org/fa/simpleView.aspx?provID=1070

 

همچنین ببینید

نقدی بر تصمیم اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر حذف اعضای حقوقی‌اش

به نقل از جامعه خبری تحلیلی الف علی ماهرالنقش بر اساس شنیده‌های مورد وثوق، شورای …