دوشنبه 28 خرداد 1403

پارک های علم و فناوری

مراكز رشد، پاركها، و شهرك هاي علمي تحقيقاتي را اگر نتوان بصورت مستقيم تحت عنوان روش تحقيق نوين قلمداد كرد، ولي بدون شك ميتوان آنها را از فراسيستمهاي مدرن روش تحقيق، مخصوصاً در حيطه علوم فني مهندسي محسوب نمود.

نقش فوق العاده موثر اين الگوهاي تركيبي در گسترش علوم و فن آوري به حدي است كه تقريباً تمام كشورهاي پيشتاز و در حال توسعه علمي، بصورت يك ضرورت حياتي پژوهشي، سرمايه گذاري ملي، و شراكت بخش خصوصي را بر روي آن، هر روزه افزايش ميدهند.

پس از شكل گيري ايده مراكز رشد در اواخر دهه 1970 ، اين مدل كارآئي خود را آن چنان در رشد پژوهش و توليد ثروت به اثبات رسانيد كه موجب اقبال جهان علم و فناوري گرديد. از اين رو، اين پديده نوين روند رشد را با سرعت طي نمود بنحوي كه در دهه 90 ، دنيا شاهد افزايش يك مركز رشد در هر هفته گرديد.

البته بهره برداري از اين مفهوم در كشورهاي مختلف، تغييرات قابل ملاحظه اي را در گذر زمان نشان ميدهد. از دهه 1980 به بعد، اين مفهوم با معاني پارك هاي علمي و شهرك هاي علمي تحقيقاتي بهم پيوستند. شناخت و بهره برداري از اين حركت عالمانه جهاني، در اواخر قرن بيستم در ايران نيز بصورت پراكنده آغاز، و از سال 2002 بصورت جدي تري مورد توجه واقع گرديد.

اما هنوز بصورت يك امر حياتي، از جلب توجه، و جذب سرمايه اصولي ملي، و تشويق حضور سرمايه بخش خصوصي محروم، و براي شناخت آن، فرهنگ سازي موثر انجام نگرفته است.

در منطقه خاورميانه، كشورهاي امارات متحده، رژيم اشغالگر قدس و تركيه پيشتازان سرمايه گذاري در اين امر محسوب ميشوند. در اين ميان، به نظر ميرسد كه نقش مهم همكاري دانشگاه (براي توليد ثروت از طريق تجاري سازي محصولات علمي و ..) و محققين، براي توسعه علم و فن آوري از طريق اين روشهاي جديد را در منطقه، امروزه كشور تركيه ايفا مينمايد. شناخت كافي نسبت به اين فرايند رشد در كشور تركيه، براي كشور ما بعنوان همسايه، رقيب و يا همكار، حائز اهميت ويژه است. در تركيه، اين حركت از دهه 80 آغاز و در دهه 90 عملياتي شد و امروز 5 پارك و شهرك علمي تحقيقاتي فعال بر قرار است.

آشنائي با اين تحولات زمینه را برای رشد و تکامل کشور در زمینه تحقیقات و فناوری مهیا  می نماید؛ به طوریکه می توان با استفاده از تجربیات موجود نسبت به ایجاد و تکمیل مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در کشور اقدام نمود.

بدین منظور در ادامه دو مقاله با عناوین ذیل الذکر  برای بهره برداری عزیزان تقدیم می گردد.

*    *    *    *

با کلیک بر روی نام مقالات  می توانید آن ها را دانلود نمایید.

*    *    *    *

1-    پيشتازان پاركهاي علم و فناوري منطقه خاورميانه طرحي نوين در پژوهش وفناوري (بررسي موردي  ميداني تركيه): علی ماهرالنقش، احمد فضائلی

2-    بهره گيري از مدل هاي نوين پژوهش (پارك هاي علم و فناوري) در افزايش توان سيستم دفاعي كشور: احمد فضائلی، علی ماهرالنقش

همچنین ببینید

انواع کاربران در عرصه های مختلف علمی پژوهشی کدامند؟

نوع تعامل با کاربران طرح های علمی و پژوهشی یک موضوع بسیار مهم است، و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *